Utgravingsprosjekt Nordhamna

Oppdagelsen av Bjørnøya

20.05.15
Av Redaksjonen
På vei inn til land møtte Barents og hans mannskap en svømmende isbjørn. De hadde lite effektive våpen og greide med nød og neppe å avlive dyret. Bjørnøya fikk navn etter denne hendelsen. Tegnet av Gerrit de Veer som var med på ekspedisjonen.

I starten av juni samles tre forventningsfulle arkeologer for arkeologisk feltarbeid på Bjørnøya. I forkant så vil dere få noen små teasere for å gi dere en introduksjon.

William Barents og ruten til Kina

På slutten av 1500-tallet forsøkte nederlenderne å finne en seilbar rute til Kina gjennom Nordøstpassasjen. William Barents gjorde tre forsøk uten å lykkes, men på den siste ferden i 1596 oppdaget de både Bjørnøya og Spitsbergen. Oppdagelsen ble raskt kjent i resten av Europa, og allerede i 1603 ankom den første engelske fangstekspedisjonen. I perioden 1603 til 1612 ble anslagsvis 3000 hvalross slaktet, og det skulle ta nesten 200 år før det igjen ble lønnsomt å drive fangst på hvalross – denne gangen av den russiske folkegruppen pomorene.

Kilde: Adolf Hoel (1967). Svalbard bind III, Oslo: S. Kildahls boktrykkeri.

Se også:

Norsk polarhistorie: Willem Barentsz, Nordøstpassasjen og oppdagelsen av Spitsbergen